Menu

Nowo opracowany test krwi wykrywa czerniaka we wczesnym stadium

ECU Melanoma Research Group

Fotografia: ECU Melanoma Research Group

Naukowcy z Uniwersytetu Edith Cowan (ECU) opracowali pierwszy na świecie test krwi zdolny do wykrywania czerniaka we wczesnym stadium rozwoju. Jest to przełom, który może uratować tysiące istnień ludzkich i przynieść znaczące oszczędności w systemie opieki zdrowotnej.

Przeprowadzono badanie z udziałem 105 pacjentów ze stwierdzonym czerniakiem oraz 104 zdrowych osób z grupy kontrolnej, test krwi był w stanie wykryć czerniaka we wczesnym stadium w 79% przypadków.

Działanie testu polega na wykrywaniu przeciwciał wytwarzanych przez organizm w odpowiedzi na rozwój czerniaka. "Organizm zaczyna wytwarzać te przeciwciała, już na samym początku rozwoju czerniaka, co umożliwia wykrycie raka w bardzo wczesnym stadium za pomocą tego testu krwi. Wydaje się, że żaden inny typ biomarkera nie jest w stanie wykryć raka we krwi na tak wczesnych etapach." - powiedziała Pauline Zaenker z zespołu naukowców prowadzących badania.

Zespół badaczy przeanalizował w sumie 1627 różnych typów przeciwciał, aby zidentyfikować kombinację 10 przeciwciał, które najlepiej wskazywały na obecność czerniaka, w grupie pacjentów z wcześniej stwierdzonym czerniakiem, w stosunku do zdrowych ochotników z grupy kontrolnej.

Profesor Mel Ziman, szefowa zespołu Melanoma Research Group powiedziała, że obecnie prowadzone jest badanie kliniczne mające na celu potwierdzenie otrzymanych wyników. Może to potrwać około 3 lat. Jeśli badania kliniczne zakończą się powodzeniem to test trafi na rynek pod nazwą MelDx.

Czerniak złośliwy jest jednym z najbardziej niebezpiecznych nowotworów ze względu na to, że szybko prowadzi do powstania przerzutów. Natomiast wcześnie wykryty może być skutecznie leczony. "Pacjenci, u których wykryto czerniaka we wczesnym stadium, mają pięcioletni wskaźnik przeżycia od 90 do 99 procent, natomiast jeśli nowotwór nie zostanie wcześnie wykryty i rozprzestrzeni się w organizmie, pięcioletni wskaźnik przeżycia spada do poziomu poniżej 50 procent." - powiedziała Pauline Zaenker.

Test krwi wykrywający czerniaka dałby lekarzom dodatkowe narzędzie, które zapewniłoby większą pewność diagnostyczną przed podjęciem decyzji o wykonaniu biopsji. Biopsje byłyby wymagane w przypadku, gdyby wynik testu byłby pozytywny. Test można by również wykorzystać do rutynowego badania przesiewowego osób z podwyższonym ryzykiem wystąpienia czerniaka, na przykład z dużą liczbą znamion, osób o bladej skórze lub z przypadkami czerniaka w rodzinie.


Źródło:

  1. World-first blood test to detect deadly melanoma in early stage patients, Edith Cowan University (ECU)
  2. A diagnostic autoantibody signature for primary cutaneous melanoma, Oncotarget Journal
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

Preparat Nutridrink do leczenia żywieniowego firmy Nutricia

preparat do leczenia żywieniowego Nutridrink firmy Nutricia