Menu

Nowy tomograf PET zwiększy możliwości diagnostyczne UCK w Gdańsku

05.07.2023

18 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia dla UCK

Kwota 18 mln złotych została przyznana Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej, w ramach której szpital zakupi aparat PET oraz sprzęt do diagnostyki i leczenia raka płuca. Symboliczny czek wręczył osobiście Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Narodowa Strategia Onkologiczna, wdrożona w roku 2020, została rozpisana na 10 lat. W ramach kompleksowych zmian w leczeniu pacjentów onkologicznych przewidziano dofinansowanie ośrodków onkologicznych w sprzęt diagnozujący i leczniczy. Na ten cel w ramach strategii przeznaczono ogółem prawie 5 mln złotych, czyli 500 mln rocznie. Właśnie z tej puli pochodzi 18 mln złotych, które symbolicznie, w formie czeku wręczył przedstawicielom UCK minister Waldemar Kraska.

- Mamy nadzieję, że te pieniądze będą doskonale wykorzystane, bo wiemy, że gdański ośrodek działa bardzo prężnie. Przekazanie tych 18 mln na pewno znacząco ułatwi i przyśpieszy diagnostykę pacjentów onkologicznych. W całym kraju takie czeki są przekazywane na wymianę, ale także do zakupu nowych sprzętów. Tych ośrodków, które wspomagamy jest bardzo wiele – podkreślał minister.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczny to ogromy szpital o ogromnych potrzebach, który w ciągu ostatnich lat podwoił liczbę hospitalizowanych pacjentów - w zeszłym roku ta liczba wyniosła 170 tys. chorych, wykonano 40 tys. operacji, natomiast w poradniach leczyło się około 400 tys. osób.

- To są duże liczby, ci chorzy potrzebują maksymalnie dobrej diagnostyki. Wielu z nich to pacjenci onkologiczni z różnymi współistniejącymi schorzeniami. Bardzo istotnym narzędziem diagnostyki onkologicznej jest PET, dlatego że pokazuje nam rozwój choroby, w związku z tym niezmiernie istotna jest szybka dostępność tego badania. W tej chwili tych pacjentów jest bardzo dużo, a zapotrzebowanie jest jeszcze większe, dlatego też planujemy w najbliższej przyszłości zaopatrzyć się w drugi aparat, by zabezpieczyć ciągłość i stabilność obsługi. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to wsparcie – mówił Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.
- UCK jest wiodącym ośrodkiem w regionie w zakresie diagnostyki i leczenia nowotworów, jednak niedobór sprzętów, jeśli chodzi o PET, był w naszym województwie szczególnie odczuwalny. Jestem pewien, że to dobra inwestycja, dzięki której pacjenci będą mogli być diagnozowani w komfortowych warunkach i dogodnej lokalizacji, bliżej domu – zaznaczył prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. - Pamiętajmy, że szpital uniwersytecki to również miejsce, w którym odbywa się szkolenie kadr medycznych, co jest niezwykle istotne w momencie, kiedy tych kadr rzeczywiście brakuje. Jest to zatem także inwestycja, która przysłuży się temu, byśmy mieli więcej specjalistów w zakresie medycyny nuklearnej i onkologii.

Nowoczesne urządzenie to także nowe możliwości diagnostyczne, które wpływają na szybkość i dokładność badania. W chorobie onkologicznej szybka reakcja zwiększa szanse na wyleczenie, dlatego też tak istotna jest dostępność aparatu do diagnostyki.

- Dzięki środkom z ministerstwa będziemy mogli wymienić nasz prawie 14-letni aparat PET na urządzenie nowoczesnej klasy, cyfrowe. To urządzenie będzie przede wszystkim działało szybciej, czyli zwiększamy komfort badanej osoby, bo badanie jest krótsze. Zwiększamy też liczbę badań, dostępność, skracamy czas uzyskania diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia, który dla pacjentów onkologicznych jest bardzo istotny – dodał dr Grzegorz Romanowicz, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej UCK. - Nowy sprzęt daje możliwość wdrożenia nowych, wcześniej nieużywanych znaczników. Nowoczesne urządzenie to także zmniejszenie zapotrzebowania na preparat, który wykorzystujemy do badania, a to oznacza dla pacjentów i dla personelu mniejsze narażenie na promieniowanie, zwiększamy więc i komfort, i bezpieczeństwo pracy.

Koszt aparatu PET wynosi 15 mln zł, pozostałe 3 mln zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia raka płuca.


Źródło:

  1. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA