

dla pacjentów i lekarzy
Chirurgia robotowa - dział poświęcony zastosowaniu robotów chirurgicznych w onkologii

Fot. Chirurgia robotowa, ©2018 Intuitive Surgical, Inc.
Chirurgia robotowa – daleki skok w technologiach medycznych
Nowoczesne technologie zmieniają oblicza medycyny. Jedną z technik, która pozwala na prawdziwy skok jakościowy w specjalnościach zabiegowych są roboty chirurgiczne. Techniki chirurgii robotowej są naturalnym rozwinięciem technik laparoskopowych, polegających na operowaniu narzędziami wprowadzonymi do jamy brzusznej przez niewielkie nacięcia w powłokach ciała.
Określenie „chirurgia robotowa“ stosuje się dla wykonywania zabiegów operacyjnych z użyciem skomplikowanych elementów robotyki, dzięki której chirurg może „operować“ w innym miejscu niż jest pacjent. Poprzez układy informatyczne możliwe jest przesyłanie informacji o ruchach dłoni chirurga do wprowadzonych do jamy ciała narzędzi chirurgicznych. Narzędzia te same w sobie stanowią dzieło sztuki inżynierskiej, gdyż, w odróżnieniu od narzędzi laparoskopowych, mogą dokładnie naśladować wszystkie ruchy ręki, a nawet je przewyższać poprzez działanie w zakresie 360 stopni.
Zabiegi robotowe charakteryzują się wyjątkową precyzją oraz małą inwazyjnością, co skutkuje wysoką efektywnością operacji i znacznym ograniczeniem ryzyka powikłań pooperacyjnych.
» więcej
Chirurgia robotowa (Robotic Surgery) w Europie i w Polsce
Postęp w technikach chirurgicznych, który obserwujemy nieprzerwanie od ponad 20 lat zmienił oblicze i możliwości chirurgii praktycznie we wszystkich jej rodzajach. Jedną z takich nowych technologii jest chirurgia robotowa. Ilość robotów chirurgicznych w szpitalach państw europejskich stale rośnie. Szacuje, się wg danych dotyczących ilości robotów w Europie, że w Polsce byłoby miejsce przynajmniej na 25 do 40 robotów chirurgicznych. Obecnie jest ich kilka w 6 ośrodkach.
» więcej
Chirurgia robotowa w porównaniu do chirurgii laparoskopowej: hemikolektomia prawostronna z całkowitym wycięciem mesocolon w raku jelita grubego
Chirurgia robotowa w porównaniu do chirurgii laparoskopowej: hemikolektomia prawostronna z całkowitym wycięciem mesocolon w raku jelita grubego: wyniki okołooperacyjne i 5-letnie przeżycie w grupie 202 pacjentów.
Podczas ostatniej dekady koncepcja całkowitego wycięcie mesocolon excision (CME – complete mesocolon excision) wyłaniała się jako strategia chirurgicznego postępowania dla zminimalizowania wznowy miejscowej raka prawej części okrężnicy. Celem badania było porównanie zabiegów hemikolektomii prawostronnej wykonanej metodą chirurgii robotowej i chirurgii laparoskopowej.
» więcej